Wilbraham Art League
  Welcome

  About WAL

  Member News

  Artists

  Membership

  Exhibits and Events

  WAL Gallery

Congratulations

Links
 


 

Congratulations to the following Wilbraham Art League members who have won special recognitions:

2017

Meg Bandarra's pastel was awarded 2nd place in the Friends of the Chicopee Library Fine Art Show.  Anne Bagge was awarded 1st place in oil.

2016

Meg Bandarra won 1st place in the Pastel category at the Three County Fair.  She has also had a piece accepted into Pastel Renaissance 2017, the CT Pastel Society's National Juried show.

Meg Bandarra won 1st place at the Big E Plein Air Painting Contest. Joanne Tebaldi won second place, plus the Big E special award for the painter determined to have captured the essence of the Big E.

Frank Tencza was accepted into the Academic Artists show and won the Holbein Acrylic Award.

This Spring Meg Bandarra was awarded a workshop scholarship from the Connecticut Pastel Society.

Meg Bandarra had a painting accepted into "For Pastels Only" a national juried exhibition on Cape Cod in June/July.

Dane Gallery 

3D

1st - Julie Bacchas

2nd - Jerry Wilson

3rd - Mary Lou Deshais

Oil/Acrylic

1st - Anne Bagge

2nd - David Dupuis

3rd - Frank Tencza

Watercolor

1st - David Spence

2nd - Jackie Birchenough

3rd - Noreen Acconcio

2D Other

1st - Jackie Birchenough

2nd - Janet Vitkus

Photo

1st - Janet Vitkus

2nd - Terri Strandberg

2015

Meg Bandarra took first place in the pastel category at the Three County Fair in Northampton.

Meg Bandarra juried into For Pastels Only, the Pastel Painters Society of Cape Cod national juried exhibition that took place in June and July in South Yarmouth.

Friends of the Chicopee Library show - March
Meg Bandarra's painting  "This Side Of The Tracks" won 1st place in the pastel category.

Monson Arts Council, Spring Exhibit.  Congratulations to Ann Bagge, Jerry Wilson, Lisa Yeisley and Bev Phaneuf.  Bev won an honorable mention for her pastel.

Dane Gallery Awards

People's Choice
David Spencer for his watercolor Past Bedtime

Photography
1. Marie Chivers
2.Jim Gillen
3.Terri Strandberg

3-D
1.Jerry Wilson
2.Mary Lou Deshais
3.Dorothy Benedict 

Watercolor
1.Joyce Emerly
2.Lorraine MacAlpine
3.Suzanne Paquette

Pastel/Drawing
1.Lisa Yeisley
2.Meg Bandarra
3.Beverly Phaneuf

Oil/Acrylic
1.Beverlee Corriveau
2.Eloise Genest
3.Frank Tencza

2014

Jim Gillen’s photograph, Vienna Cart Path, received the Jurors’ Choice Award, the top prize, at the 14th annual Piedmont Photography Show sponsored by the Somers Cultural Council on April 27.

Linda Lastoff was juried into the Plymouth Art Guild as a Russell Gallery Artist   This means that her paintings will be hung in their main gallery during their exhibits.

Meg Bandarra's painting, After-hours, won an honorable mention at the Easthampton paint out, a plein air competition and show.

Awards – S. Windsor Library Show

People's Choice Award:
Meg Bandarra

Oil & Acrylic:
1st  Eloise Genest  “Transition to Fall” – Acrylic
2nd  Glen Rossi  “Field just Hayed” – Oil
3rd  Susan Shayler “Colors of the City” – Acrylic

Watercolor & Mixed Media:
1st  Lorraine Macalpine “Red Tulips” – Watercolor
2nd  David Spencer “Light at Southport Island” – Watercolor
3rd  Ann Carver  “Ginkgo Leaves, Fall” – Watercolor

Pastel & Drawing:
1st  Lisa Yeisley  “Cathy” – Drawing
2nd  Joyce Emerle “Sunflower Family” – Pastel
3rd  Linda Lastoff  “Glow” – Pastel

Photography:
1st  Lucy Peltier “On the Dresser” – Photograph
2nd  Janet Vitkus “Serenity” – Photograph
3rd  Jim Gillen  “Vienna Cart Path” – Photograph

Three-D Works:
1st  Jerry Wilson “Navaho Woman” – Stone
2nd  Fran Selva “Rinko & Herringbone”– Basket weaving
3rd  Fran Selva  “Hexagon to Round” – Basket Weaving

 2013

Congratulations to Beverlee Corriveau. She won Honorable Mention at the Agawam Friends of the Library show in the oil painting category Joanne Tibaldi and Linda Lastoff were also accepted into the show

Linda Lastoff won first place in pastel in Blandford this year, and was accepted into the Mystic Arts Center Show. She also had two paintings accepted into the Piedmont Show.

Frank Tencza won first place in Oil/Acrylic in Blandford, was accepted into the American Artists Professional League show in NY, and was accepted into the Piedmont Show.

Beverlee Corriveau was accepted into the Piedmont Show.

WAL Photography Show Prize winners (9/2013) are:
First prize - Kris Crimmins, Rainbow Over Cassino
Second prize - Lucy Peltier, Mending the Web
Third prize - Bill Koscher, Blue Guitarman
Honorable mention - Alison Litera, Memory Like a Sunset
People's Choice -
Jim Gillen, In The Shadows

Joyce Emerle won People's Choice Award at Piedmont, Somers, Ct.

Jim Gillen's In the Shadows won one of two Piedmont awards at the 13th annual Piedmont Photography Show sponsored by the Somers Cultural Commission in April. 2013.

WAL April exhibit in honor of Wilbraham's 250 anniversary winners are:
Michael A. Kusek won 1st place for his photo entitled Forgotten in Time.
Dulce Nowak won second prize for Mandrain Iris
Fran Selva won third prize for her handmade basket. 
Honorable Mention went to Linda Lastoff for Misty Morning
Award for People's Choice went to two people each who had the same number of votes: Marie Chivers for Sliding in Fountain Park and Linda Lastoff for Misty Morning.

Lucy Peltier's photo, Mending the Web, won third place in the Nature category at the Friends of the Agawam Public Library Open Juried Photography Show 2013.

2012

Bill Koscher won second place in an art contest at the Cape Coral Art League in December 2012. He entry was one of 49 pieces of various art. This is the fourth time he has won a show in Florida.

Beverlee Corriveau's oil painting, My Peonies, was awarded Honorable Mention at the Agawam Library Art Show in October 2012.

WAL members took the first four places in the 2012 Blandford Art Show!  Congratulations!
1st  Linda Lastoff Blue Jay pastel
2nd  Frank Tencza Still Life With Jointer Plane acrylic
3rd  Vicki DeForge Rainbow Rocks pastel  
4th  Linda Lastoff A Bend in the River pastel

In early August Linda Lastoff was presented with the Mary Barthelson Award for best work in pastel, "Ocean Inlet" at the 56th Regional Exhibit of the Mystic Art Center in Mystic, Connecticut.

Frank Tencza received 4th place for his painting of his toy locomotive in Christmas 1952 at the Connecticut Academy of Fine Arts, Mystic, Ct. in May 2012.

Ray Hunt entered three carvings in the Monson Woodwackers Club's Ninth Annual Wood Carving Show on May 5, 2012.  His Carolina Wren and Green-Winged Teal Drake took blue ribbons.  Congratulations, Ray!

Congratulations to Beverlee Corriveau.  She was awarded 2nd place in oil/acrylic in the TVAA spring member show.

Joyce Emerle won the Piedmont Award for her yellow rose photograph at the Piedmont photography show in Somers.

Just a note to say the Koschers have been active with the arts in Florida with great success. Bill has won two honorable mentions and a second place for his photography of New Orleans and Venice. Betsy has won an honorable mention and a first place in sculpture category for her clay osprey.

Chicopee Friends of the Library 2012
Fran Levesque, Merit Award, Whispering Woods - Watercolor

Monson Arts Council 2012
Frank Tencza, 2nd Prize - Still Life with Jointer Plane - Acrylic
Roberta Wilson, Honorable Mention,  Meghan - Oil

WAL Seascapes Exhibit - March 2012
1st Place:  Jackie Birchenough Schooner Rigging
2nd Place: Frank Tencza Schooner Leaving the Banks
3rd Place:  Mary Lou Deshais Pebbles on the Beach
4th Place:  Angela Egerton Sparkling Blues

2011

Viola Petrolati was awarded 1st Prize in the Watercolors category for Old Country Road at the Sadie and Eli Gurvitch Senior Adult Art Exhibit at the Jewish Community Center.

Linda Lastoff's pastel painting Fox was awarded 2nd Place in Pastels People's Choice and Honorable Mention in the Agawam Library Art Show.

The Piedmont Show in Somers, Ct. in October honored two of our members for their works.  Frank Tencza received the Award of Merit for his painting Old Steel and New Oak. Kris Crimmins' abstract painting Red Roses, a monoprint in oil, was awarded an Honorable Mention. 

The Chicopee Library Show awarded Linda Lastoff
Honorable Mention for Cherry Blossoms in Pastel. They also awarded Fran Levesque Honorable Mention for her watercolor No Two Alike.

At the Blandford Show Fran Levesque received 4th Place for her watercolor Whispering Woods.  Frank Tencza received 3rd Place in acrylics and People’s Choice for Old Steel and New Oaks.

2010

FRANK TENCZA WINS AWARD AT AGAWAM LIBRARY
Frank W. Tencza won First Place in Acrylics at the 2nd Annual Juried Art Show at the Agawam Public Library.  His entry was a 16"X20" painting titled "Lefty's Saddle."

CONGRATULATIONS TO THE WINNERS OF THE WAL GOES TO WNEC JURIED SHOW

Jurors' Choice: Janis Gustafson, First Light in Oil 

First Place:  Beverlee Corriveau, Pear with Grapes in Oil

 Second Place: Fran Levesque, No Two Alike in Watercolor 

Third Place: Fran Selva, Bell and Diamond Urn in Basketry

FRAN  SELVA WINS BASKETRY AWARDS
Fran won two first place awards in the basket category at the Eastern State Exposition recently.  Fran won a first place and best of division award in the Creative Arts Exhibit at the Big E for her basket "In Flight," a tote basket.  The other first place award was for "Metcalf Bowl," a brightly colored shallow bowl.

FOUR WAL MEMBERS WIN AWARDS AT THE BLANDFORD FAIR ANNUAL ART SHOW

 Beverlee Corriveau won second place in the Mixed Media category with her pastel painting "Sunflowers".

 Frank Tencza won three awards for his paintings in the Acrylic category.  "Under Reduced Sail" came in second, "Old Saddle" came in third and "Still Life With Small Table"  placed fourth.

 John Robertson won third place in Mixed Media with his colored pencil drawing "Broken Eggs".   

 Kris Crimmins won second place in the Oil category with "Lookin' Out Captain Jack's Wharf II".  

RAY HUNT WINS CARVING AWARD
Ray received two first place awards at the nationally recognized Monson Woodwackers Wood Carving Show.  Congratulations, Ray!

BESTY KOSCHER WINS FIRST PLACE
Betsy received a first place award at The Chicopee Art Show for her sculpture entitled "Elfin Jacky." Congratulations, Betsy!

2009

John Robertson received a third place award for his drawing: “Drinking Fountain in Rome”. Tobacco Valley Art League in Somers, Ct. held a competition at the Chicopee Library and there were 53 entries total and 17 in the mixed media area. John won in the category of mixed media. Congratulations John!

Harriette
Block received first place during the same competition in mixed media for her artwork entitled “Story Teller.” Her artwork was created in silver point. Congratulations Harriette!




 

 

 

 

Wilbraham Art League w P.O. Box 253 w Wilbraham MA 01095